TRUDNE WARUNKI NA DROGACH- KIEROWCO WŁĄCZ MYŚLENIE
Zbyt nadmierna prędkość czy jej niedostosowanie do warunków na drodze to wciąż główna przyczyna zdarzeń drogowych na drogach powiatu lubańskiego. Zwłaszcza jesienią, gdy warunki atmosferyczne – opady deszczu, silne porywy wiatru czy mgła – mocno wpływają komfort naszej jazdy i widoczność na drodze. Nadmierna prędkość, to przy mokrej nawierzchni dłuższa droga hamowania, a w konsekwencji mniej czasu na reakcję za kierownicą.
Przez ostatnie dni miesiąca listopada na drogach powiatu lubańskiego doszło do 22 zdarzeń drogowych. Policjanci, którzy pełnią służbę na naszych drogach jednoznacznie twierdzą , że główną przyczyną właśnie tych zdarzeń jest nadmierna prędkość, brawura i brak wyobraźni kierowców. Po raz kolejny przypominamy, że to właśnie niedostosowanie prędkości do aktualnych warunków na drodze jest najczęstsza przyczyną wypadków i kolizji. Nabiera to zwłaszcza znaczenia jesienią, gdy warunki atmosferyczne – opady deszczu, silne porywy wiatru czy mgła – mogą wpływać na komfort naszej jazdy oraz widoczność tego co dzieje się na drodze. Nie zapominajmy również, że śliska czy mokra nawierzchnia w połączeniu z nadmierną prędkością znacząca wydłuża drogę hamowania naszego auto, przez co niebezpiecznie skraca nam się czas na właściwą reakcję. Nie będzie naszej akceptacji dla niebezpiecznych manewrów na drodze, a zwłaszcza dla przekraczania dopuszczalnej prędkości.
NOŚ ODBLASKI - BĄDŹ WIDOCZNY
Od zmroku do świtu zdarza się prawie połowa wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, choć na drogach ruch jest o wiele mniejszy. Wtedy widzimy gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają.
W nocy pieszy może zauważyć reflektory samochodu nawet w odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero, gdy światła reflektorów odbiją się od ubrania i ciała pieszego.
Elementy odblaskowe, w które wyposażony jest pieszy, bądź rowerzysta na nieoświetlonej drodze, pozwalają go zauważyć, w światłach mijania samochodu już z odległości 130-150 metrów, gdy bez tych elementów kierowca może zauważyć ciemną sylwetkę zaledwie na 40 metrów przed sobą. Jeśli pojazd będzie jechać szybciej niż 50-60 km/godz. kierujący nie zdąży wykonać żadnego manewru.
Pamiętajmy, że pieszy posiadający elementy odblaskowe, które znajdują się w polu działania świateł pojazdu jest widoczny, co daje kierowcy dodatkowe sekundy na reakcję. Wydaje się to tak niewiele, ale wystarczy by niejednokrotnie uratować zdrowie a nawet życie pieszego! Nośmy odblaski i bądźmy widoczni! Odblaski mogą ocalić nasze zdrowie a niekiedy nawet i życie!
asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
Film 411-61297.mp4
Opis filmu: świeć przykładem
Pobierz plik 411-61297.mp4 (format mp4 - rozmiar 1.69 MB)