Bieżące informacje

CZY KULTURA SŁOWA W INTERNECIE ISTNIEJE ? CZY TY ZOSTAŁEŚ DOTKNIĘTY HEJTEM?

Data publikacji 07.11.2024

Dlaczego tak łatwo przychodzi nam obrażanie i deprymowanie innych? Czy wtedy sami czujemy się lepiej? Może źródło naszej frustracji jest zupełnie gdzie inaczej, aniżeli w komentowanej treści. Człowiek spełniony i szczęśliwy nie marnuje czasu na sprawianie przykrości innym. Jest zbyt zajęty swoimi obowiązkami, pasjami, marzeniami. Ostatnio coraz częściej mówi się o hejcie także w przestrzeni offline. Pozorna anonimowość użytkowników powoduje, że zjawisko hejtingu jest szczególnie widoczne w internecie. O zjawisku przemocy w „białych rękawiczkach” rozmawiali mundurowi z młodzieżą.

W ostatnich latach wiele uwagi poświęca się zjawisku hejtu, który stanowi ogromny problem w przestrzeni publicznej, a w wielu konkretnych sytuacjach jest przyczyną ludzkich tragedii. Mianem hejtu określane są działania w internecie będące przejawem złości, agresji i nienawiści, wszelkie formy uderzenia w kogoś nienawistnym słowem, szydzącą grafiką, ośmieszającym zdjęciem czy filmem. Świat obraźliwych , szydzących komentarzy dotyka nie tylko młodych ludzi ale zarówno osoby dorosłe. My policjanci sami doświadczamy hejtu podczas codziennej służby ze strony osób dorosłych. Możemy jedynie przypuszczasz, że tak bardzo zachłysnęliśmy się „wolnością w sieci”, że zapomnieliśmy o szacunku do drugiego człowieka. Jednak przypominamy, że w „sieci” nie jesteś anonimowy i wcześniej lub później hejter poniesie odpowiedzialność za wypowiadane lub pisane słowa.

W tym aspekcie podejmowane przez mundurowych działania profilaktyczne są niezwykle ważne. Świadomość społeczna na temat tego, jakie konsekwencje może przynieść mowa nienawiści jest niezbędna, aby wspólnie przeciwdziałać krzywdzie drugiego człowieka. Wyśmiewają i szydzą słabi, wpierają i pomagają wielcy. Spotkanie z uczniami jednej z olszyńskich szkół miało na celu przede wszystkim zachęcenie do wzajemnego szacunku, tolerancji czy bezinteresownego niesienia pomocy innym.Podczas spotkania policjantka omówił, także rolę cyberprzestrzeni jako katalizatora, który potęguje działania związane z przemocą psychiczną. Wspomniała, że w dzisiejszych czasach młodzież ma niezwykle łatwy dostęp do sieci społecznościowych, a tam możliwości wyśmiewania, hejtowania, czy rozpowszechniania kompromitujących materiałów, które niestety, często stają się narzędziem prześladowania. Co więcej, w większości przypadków młodzi ludzie nie są świadomi, że treści umieszczane w internecie nigdy nie znikają, co może mieć długofalowe i negatywne skutki. 

asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń

zdjęcia : Szkoła Podstawowa nr 3 w Olszynie

Powrót na górę strony