LUBAŃSCY POLICJANCI ODZNACZENI MEDALEM IM. PODKOMISARZA POLICJI ANDRZEJA STRUJA
W piątek, 28 lutego br. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie wręczone zostały medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Medale wręczyli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczypospolitej Polskiej Pan Tomasz Siemoniak oraz Komendant Główny Policji nadinspektor Marek Boroń. Gościem honorowym uroczystości była wdowa po zmarłym policjancie Pani Anna Struj. W wydarzeniu uczestniczył także Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Paweł Półtorzycki. Wśród grona 81 funkcjonariuszek i funkcjonariuszy, zasłużonych policjantów, odznaczenia odebrali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu starszy sierżant Jakub Woźniak oraz starszy posterunkowy Bartosz Rajczakowski.
Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Do tej pory medal przyznano 472 funkcjonariuszom Policji, w tym 2 medale pośmiertnie. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową.
Andrzej Struj zginął 10 lutego 2010 r. od ciosów nożem po tym, jak podczas urlopu interweniował wobec chuliganów, którzy zniszczyli tramwaj. Służył w Policji 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.
Funkcjonariusze lubańskiej jednostki Policji starszy sierżant Jakub Woźniak oraz starszy posterunkowy Bartosz Rajczakowski, 03 stycznia 2024 roku zostali skierowani na miejsce pożaru dachu budynku mieszkalnego, gdzie jako pierwsi podjęli czynności ratunkowe. Po dotarciu na miejsce zauważyli niepokojące zadymienie wydobywające się z budynku. Natychmiast zaalarmowane zostały inne służby.
Policjanci wiedzieli, że liczy się każda sekunda. Nie czekając długo, ruszyli na pomoc mieszkańcom kamienicy. W środku w jednym z pomieszczeń zastali zdezorientowanego mężczyznę, który nie był w stanie samodzielnie opuścić mieszkania. Policjanci natychmiast udzielili poszkodowanemu pomocy i wynieśli z pomieszczenia. Ewakuowali łącznie 18 lokatorów w bezpieczne miejsce a następnie przeszukali wszystkie pomieszczenia, by sprawdzić, czy nikt w nich nie pozostał.
Postawa policjantów jest przykładem odwagi, ale i świadomości noszonego munduru. Hasło „Pomagamy i chronimy” to nie puste słowa, a odpowiedzialność i poświęcenie drugiemu człowiekowi.