PRACA SEZONOWA – JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ HANDLU LUDŹMI
Sezon turystyczny w pełni, ogłoszeń o pracę w wakacje lawinowo przybywa. Często młodzi ludzie po intensywnym roku szkolnym narzekają na brak pieniędzy na wydatki i letnie wyjazdy. Właśnie wtedy pojawia się pierwsza myśl o wyjeździe do pracy za granicę. Czy warto zaryzykować, jeśli nie mamy tam żadnych znajomości? Na co zwrócić uwagę, aby było to bezpieczne i pozytywne doświadczenie? Jak przygotować się do szukania pracy w innym kraju? Trzebniccy policjanci radzą na co szczególnie zwrócić uwagę.
Praca za granicą w wakacje to doskonała okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy, naukę języka oraz poznanie nowych ludzi. Jednak jej poszukiwania powinny być niezwykle dokładne, a każda oferta rzetelnie zweryfikowana, abyśmy byli pewnym, że nie staniemy się ofiarą oszustwa czy handlu ludźmi.
Wakacje to intensywny czas w ośrodkach wypoczynkowych i hotelach. Turystów często jest tak wielu, że potrzebni są dodatkowi pracownicy, na przykład recepcjoniści, osoby zajmujące się sprzątaniem, pielęgnacją zieleni, itd. Z tego samego powodu duży ruch mają także restauracje i inne miejsca związane z gastronomią. Poszukiwani są więc dodatkowi kelnerzy, barmani, kucharze czy sprzedawcy. W letnie miesiące odbywa się również więcej plenerowych wydarzeń kulturalnych - festiwali, koncertów czy pikników. Przy ich organizacji potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Wiele osób decyduje się również na pracę sezonową przy zbieraniu owoców i warzyw. Ponadto poszukując zajęcia zarobkowego, natknąć się można na liczne oferty dotyczące m.in.: opieki nad seniorami, prac remontowo-budowlanych, przy produkcji oraz pakowaniu towaru. W wielu krajach są to zajęcia dobrze opłacane, stąd pojawiające się oferty są dla wielu osób bardzo kuszące.
Jednak wybierając się do pracy za granicę, musimy pamiętać o kilku kwestiach, które pozwolą nam zwiększyć nasze bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko stania się ofiarą przestępczego procederu, jakim jest handel ludźmi.
Dlatego, zanim zdecydujesz się wybrać konkretną ofertę pracy poza granicami Polski:
- zweryfikuj pośrednika pracy oraz to, czy oferowana praca jest legalna,
- upewnij się, że pracodawca istnieje, sprawdź w sieci opinie o nim,
- unikaj miejsc, które nie mają podanego adresu, a pracodawcy kontaktują się wyłącznie mailowo lub telefonicznie,
- podpytaj znajomych, którzy pracowali za granicą, być może będą mogli polecić kogoś zaufanego,
- czytaj dokładnie, co podpisujesz,
- przygotuj kopie niezbędnych dokumentów - dowód, paszport, ubezpieczenie, umowa - najlepiej sfotografuj je i skany prześlij na skrzynkę zaufanej osoby,
- poinformuj bliskich dokąd i z kim wyjeżdżasz, bądź z nimi w stałym kontakcie,
- zabezpiecz pewną kwotę, która pozwoli Ci na wcześniejszy powrót do domu, jeśli będzie wymagała tego sytuacja,
- koniecznie ustal wspólnie z najbliższymi hasło bezpieczeństwa - słowo lub zdanie, które będzie sygnałem, że potrzebujesz pomocy.
Zastosowanie się do tych kilku prostych zasad może uchronić nas przed staniem się ofiarą oszustów bądź też innego rodzaju przestępców, dzięki czemu z wakacyjnego wyjazdu do pracy będziemy mogli przywieźć wyłącznie zaoszczędzone pieniądze i wiele miłych wspomnień.
źródło: KWP Wrocław